Евакуаційні знаки з люмінесцентними покриттями на основі еластомеру SYLGARD-184
Анотація
Розглянуто багатошарову структуру покриттів і перспективні матеріали для створення люмінесцентних знакових евакуаційних систем, сигнальних елементів бойового одягу пожежників і їх спорядження. Розглянуто переваги та недоліки існуючих люмінесцентних покриттів з тривалим післясвіченням. Показано, що скоротити товщину покриттів і зменшити число шарів можна за рахунок поєднання окремими шарами декількох функцій.
Показано, що перспективною полімерною основою таких покриттів є силіконовий еластомер Sylgard-184. Оптимальною люмінесцентною добавкою для фосфоресцентного шару є порошок SrAl2O4:Eu,Dy, а для відбиваючого шару – наповнювач Al2O3. Показано, що введенням галуазиту до складу відбиваючого шару поряд з оксидом алюмінію можна істотно збільшити адгезію покриття до підкладки, підвищити фотостійкість тканинної підкладки і таким чином запобігти деградації її механічних характеристик в процесі експлуатації. Тим самим доведено, що відбиваючий шар виконує функції ґрунтовки і захисного шару.
Запропоновано склад композиції люмінесцентного покриття для нанесення на вогнестійку арамідну тканину, яке не погіршує термо- і вогнестійкість підкладки. Визначено оптимальний склад покриття з максимальними світлотехнічними і поліпшеними експлуатаційними характеристиками. Рекомендований простіший у порівнянні з відомими технічними рішеннями спосіб отримання покриття, який передбачає почергове нанесення на підкладку спочатку відбиваючого, а потім – люмінесцентного шару. Фосфоресцентний шар містить люмінесцентну добавку SrAl2O4:Eu,Dy з розміром частинок ~ 30 мкм у кількості 45 %, а відбиваючий шар крім оксиду алюмінію додатково містить галуазит у кількості 1-3 % від маси зв’язуючого. Показано, що отриманий матеріал є фотостійким, його механічні характеристики не змінюються в процесі експлуатації.