АНАЛІЗ СУЧАСНОГО СТАНУ ПОПЕРЕДЖЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ПОВ’ЯЗАНИХ З НЕБЕЗПЕКОЮ ГРУНТОВИХ ВОД

  • Ніна РАШКЕВИЧ Національний університет цивільного захисту України, Україна
  • Олег МИРОШНИК Черкаський інститут пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України
  • Роман Шевченко Національний університет цивільного захисту України, Україна
Ключові слова: воєнні дії (конфлікти), ґрунтові води, забруднення, моніторинг, прогнозування

Анотація

Проведення аналізу сучасного стану попередження надзвичайних ситуацій пов’язаних з небезпекою ґрунтових вод на територіях, які зазнали впливу воєнних дій, а саме систематичного ракетно-артилерійського ураження, в умовах сьогодення є актуальною науково-практичної задачею.

Метою дослідження було проведення аналізу світового досвіду з попередження надзвичайних ситуацій на територіях, які зазнали ракетно-артилерійських уражень, в контексті визначення небезпеки ґрунтових вод.

Було сформовано масив порушень стану безпеки та якості ґрунтових вод, які спричинені воєнними діями. Проведений аналітичний огляд основних факторів поширення (міграції) забруднюючих речовин у ґрунтових водах. Проаналізовані методи та підходи моніторингу та прогнозування стану безпеки та якості ґрунтових вод в контексті вирішення задач цивільного захисту територіальних громад.

Проаналізувавши наукові розробки можливо стверджувати, що на сьогодні не створено універсальної методології оцінки безпеки ґрунтових вод на територіях, які зазнали воєнного впливу з метою попередження надзвичайних ситуацій. Значна частина робіт проводиться в рамках визначення вразливості водоносних горизонтів – прогнозування безпечності та якості питної води. Розробка нових організаційно-технічних методів попередження надзвичайної ситуації на територіях, які зазнали ракетно-артилерійських уражень, на основі комплексного прогнозування, моніторингу та моделювання небезпеки ґрунтових вод повинна базуватися на єдиних методологічних позиціях щодо місця та ролі процесів запобігання, попередження, локалізації та ліквідації в структурі загального процесу протидії надзвичайним ситуаціям, які були попередньо апробовані у низці робіт з розробки та впровадження організаційних, оперативних інженерно-технічних та інформаційних методів попередження надзвичайних ситуацій різного характеру виникнення та поширення.

Опубліковано
2024-01-22