ЗАСТОСУВАННЯ БЕЗПІЛОТНОЇ АВІАЦІЇ ДЛЯ ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА ВИЯВЛЕННЯ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ: СВІТОВИЙ ДОСВІД

  • Сергій Мосов радник Віце-Прем’єр-міністра України – Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України
  • Тетяна Чубіна Черкаський інститут пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України
  • Володимир Хижняк Інститут державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту
Ключові слова: безпілотна авіація, безпілотний літальний апарат, надзвичайна ситуація, моніторинг

Анотація

У статті досліджується досвід та тенденції застосування безпілотної авіації країнами світу в інтересах прогнозування, попередження та виявлення надзвичайних ситуацій, що дозволяє «транспортувати» їх на платформу Державної служби України з надзвичайних ситуацій в інтересах створення системи безпілотної авіації в її складі.

Метою роботи стало визначення світових підходів щодо застосування безпілотної авіації в інтересах прогнозування, попередження та виявлення надзвичайних ситуацій.

На підставі результатів аналізу світового досвіду визначені переважні риси безпілотних літальних апаратів по відношенню до пілотованих за різними показниками.

Показані економічні збитки, що спричиненні в результаті надзвичайних ситуацій протягом тривалого періоду часу у всьому світі. Звертається увага на те, що останнім часом почастішала реалізація терористичних загроз, які мають динаміку щодо зростання. Робиться висновок про те, що різноманіття джерел висуває особливі вимоги до технологій прогнозування, попередження та виявлення надзвичайних ситуацій, що є особливо важливим при оцінці виникнення каскадних надзвичайних ситуацій за типом ефекту «доміно».

Визначено, що одним з ефективних способів отримання інформації для прогнозування, попередження та виявлення надзвичайних ситуацій є моніторинг, у ході якого здійснюється спостереження за станом природного середовища, критично важливими і потенційно небезпечними об’єктами. Показано, що широке застосування авіаційних і космічних технологій для моніторингу дозволяє отримувати інформацію в різних діапазонах довжин хвиль електромагнітного спектру і своєчасно використовувати її для довготривалих і короткострокових прогнозів. Визначені переваги моніторингу із застосуванням безпілотної авіації, а також зазначені недоліки, притаманні пілотованій авіації та космічній зйомці.

Результати проведених досліджень дозволяють зробити такі висновки: найбільш успішним напрямом для розв’язання проблем моніторингу надзвичайних ситуацій є застосування безпілотної авіації; ефективність застосування безпілотників для прогнозування, попередження та виявлення надзвичайних ситуацій підтверджується результатами якісного та оперативного виконання ними низки різноманітних завдань повітряного моніторингу.

Напрямками подальших досліджень слід вважати: дослідження сучасного досвіду і тенденцій щодо застосування безпілотної авіації країнами світу при ліквідації надзвичайних ситуацій та оцінці збитків від них; дослідження способів протидії аматорським безпілотникам під час ліквідації надзвичайних ситуацій тощо.

Опубліковано
2021-10-05
Розділ
Статті