МЕТОДИЧНИЙ ПІДХІД ДО ОБҐРУНТУВАННЯ СКЛАДУ ВИМОГ ДО ВИДОВОЇ АПАРАТУРИ РОЗВІДКИ МІН, ЩО ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ НА БПЛА

  • Сергій Мосов Інститут державного управління та наукових досліджень з цивільного захисту
  • Вадим Нероба Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького
Ключові слова: міна, розвідка мін, безпілотний літальний апарат

Анотація

У статті запропоновано методичний підхід до обґрунтування складу вимог до видової апаратури розвідки наземних мін у видимому діапазоні довжин хвиль електромагнітного спектра, що встановлюється на безпілотний літальний апарат коптерного типу в інтересах розмінування. Розглядаються цифрові, фотографічні та багатозональні фотографічні камери.

Метою статті обрано розроблення методичного підходу та обґрунтування з його використанням складу вимог до видової апаратури розвідки мін, що встановлюється на борту безпілотного літального апарату.

В основу методичного підходу покладено модель сигнатур мін і сукупність специфічних принципів, до складу яких запропоновано: принцип «модуляції», принцип «адаптації», принцип «цілеспрямованої поведінки», принцип «зовнішньої турбулентності», принцип «внутрішнього опору», принцип «рухливості ситуації», принцип «здатності до прогнозування» і принцип «єдності частин у цілому». Це дозволило з урахуванням взаємопов’язаних параметрів видової апаратури розвідки мін сформувати необхідну сукупність вимог щодо висот ведення повітряної розвідки мін, розміру пікселя матриці (просторова розрізненність) видової апаратури розвідки мін, контрасту за яскравістю міна/фон, фокусної відстані та світлосили об’єктиву видової апаратури розвідки мін, радіометричної розрізненності, спектральної розрізненності та ваги видової апаратури розвідки. В якості основного показника обрано імовірність виконання завдання розвідки мінної обстановки (мін) видовою апаратурою розвідки у видимому діапазоні довжин хвиль електромагнітного спектру, який встановлюється на безпілотний літальний апарат.

Напрямками подальших досліджень слід вважати створення спектрозональних бібліотек з даними про кожну міну в інтересах повного використання можливостей гіперспектральної зйомки для розвідки наземних мін, а також розробку вимог до видової розвідувальної апаратури безпілотного літального апарату для розвідки морських мін.

Опубліковано
2023-01-29